Prof. Dr. Steve H. HANKE

Steve H. Hanke, Baltimore'daki Johns Hopkins Üniversitesinde Uygulamalı Ekonomi Profesörü ve Uygulamalı Ekonomi, Küresel Sağlık ve Ticari Teşebbüs Çalışmaları  Enstitüsü Eş Direktörlük görevlerini yürütmektedir. Washington, DC'deki Cato Enstitüsü'nde Sorunlu Para Birimleri Projesi’nde Kıdemli Üye ve Direktör, Pekin’deki Çin Renmin Üniversitesi Uluslararası Parasal Araştırmalar Enstitüsü'nde Kıdemli Danışman, New York'ta Finansal İstikrar Merkezi’nde Özel Danışmanlık yapmaktadır ve Londra’da yayımlanan Central Banking dergisine editör olarak ve Forbes dergisine yazılarıyla katkıda bulunmaktadır. Prof. Hanke ayrıca, Ekonomik Ölçüm Derneği Kurucu Konseyi ve Euromoney Ülke Riski Uzmanlar Paneli üyesidir. 

Prof. Hanke daha önce Colorado Maden Mühendisliği Okulu'nda ve California Berkeley Üniversitesi'nde ekonomi dersleri vermiştir. 1976-77 yıllarında Maryland'de Valilik Ekonomik Danışmanlar Konseyi Üyesi olarak, 1981-82 yıllarında Başkan Reagan'ın Ekonomik Danışmanlar Konseyi’nde Kıdemli Ekonomist olarak ve 1984-1988 yılları arasında ABD Kongresi'nin Ortak Ekonomik Komitesi'nde Kıdemli Danışman olarak görev yapmıştır. Prof. Hanke, hem 1994-96 yıllarında Litvanya Cumhuriyeti’nde hem de 1999-2003 yıllarında Karadağ Cumhuriyeti’nde Devlet Danışmanı olarak hizmet vermiştir. Ayrıca, 1997-2002 yılları arasında Bulgaristan, 1995-96 yıllarında Venezuela ve 1998'de Endonezya Cumhurbaşkanlarına Danışmanlık yapmıştır. Arjantin, Estonya, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Ekvador, Litvanya ve Karadağ'da yeni döviz kuru rejimleri kurulmasında önemli rol oynamıştır. Prof. Hanke, Arnavutluk, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yugoslavya da dahil olmak üzere diğer birçok ülkenin hükümetlerinde üst düzey görevlerde bulunmuştur.

Profesör Hanke’ye döviz kuru rejimlerindeki derin bilgisi nedeniyle, Bulgaristan Bilimler Akademisi, Universität Liechtenstein, Universidad San Francisco de Quito, Free University of Tbilisi, İstanbul Kültür Üniversitesi ve Varna Free University tarafından fahri doktora verilmiştir. Profesör Hanke, Uluslararası Atlantik Ekonomik Birliği’nde Seçkin Üye, Endonezya Jakarta’daki Universitas Pelita Harapan’da Ordinaryüs Profesör, Ekvator’daki Cuenca Universidad del Azuay'da Professor Asociado (kabul edilmiş yetkinliğe sahip uluslararası uzmanlara verilen en yüksek paye) ve Universidad Peruana de Ciencias Aplicadas’da (UPC tarafından verilen en yüksek akademik paye) Professor Visitante unvanlarına sahiptir. 1998'de World Trade Magazine tarafından dünyadaki en etkili 25 kişiden biri seçilmiştir.

Prof. Hanke iyi bilinen bir döviz ve emtia taciridir. Halihazırda, Amsterdam'daki Advanced Metallurgical Group N.V. Denetim Kurulu Üyeliği ve Toronto'daki Friedberg Mercantile Group, Inc.'in Onursal Başkanı olarak görev yapmaktadır. 1990'lı yıllarda 1995'te dünyanın en iyi gelişmekte olan piyasa yatırım fonu olan Buenos Aires'teki Toronto Trust Argentina’nın Başkanlığını yapmıştır.

Profesör Hanke'nin en son kitapları şunlardır: Zimbabwe: Hyperinflation to Growth (2008) ve A Blueprint for a Safe, Sound Georgian Lari (2010), Juntas Monetarias para Paises en Desarollo (2015) ve Currency Boards for Developing Countries: A Handbook (2015). 

Prof. Hanke ve eşi Liliane, Baltimore ve Paris'te ikamet etmektedir.